CAP program

Naš vrtić provodi već četvrtu godinu Cap(Child Assault Prevention) program prevencije zlostavljanja djece. Bazira se na filozofiji ojačavanja i osposobljavanja - vjerovanju da svi ljudi imaju pravo na informacije, vještine i strategije kojima mogu steći kontrolu nad svojim životom.

CAP je osnovan 1978.godine u SAD-u.U Hrvatskoj se primjenjuje na inicijativu udruge roditelja „Korak po korak“ od šk.godine 1999/2000.

Program se provodi uz suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH.

CILJ PREDŠKOLSKOG CAP PROGRAMA

Smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja.
Pružanje kvalitetnih informacija.
Poučavanje učinkovitim prevencijskim strategijama.
Osnaživanje njima važnih odraslih, roditelja i zaposlenika vrtića,da im pruže kvalitetniju podršku.

Program provodi educiran Cap-tim. Program je namjenjen djeci godinu pred polazak u školu.

Uobičajene strategije prevencije, poput upozoravanja djece na moguće opasnosti svakako su potrebne ali ne osnažuju dječju ranjivost.CAP-ove  prevencijske strategije polaze od sposobnosti djece, osvještavanju osnovnih ljudskih prava, te strategijama
koje im pomažu da zadrže ta prava.

Cap poučava djecu što mogu učiniti sama ako se nađu u opasnoj situaciji, kome se mogu obratiti za pomoć i podršku.

Strategija Cap-programa uključuje:
samoobranu,
podršku vršnjaka,
podršu za sebe,
zalaganje za sebe i
razgovor sa odraslom osobom od povjerenja

Program se sastoji  od tri dijela:

·        Predavanje za zaposlenike vrtića

·        Predavanje za roditelje

·        Radionice za djecu predškolske dobi

CAP-ov program polazi od stava da napad predstavlja kršenje, ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i da svi ljudi i njihova djeca imaju pravo biti sigurni, jaki i slobodni.

Fotografija 1

Fotografija 2